Dlaczego warto jeść buraki i inne warzywa?
Jedzenie warzyw w dużych ilościach jest polecane zarówno przez dietetyków, jak i lekarzy. Takie warzywa, jak buraki, seler, marchewka dostarczają cały szereg różnorodnych związków organicznych, bez których organizm człowieka nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. Diety ubogie w warzywa i owoce znacznie częściej prowadzą do otyłości oraz innych chorób cywilizacyjnych. Dlaczego warto jeść buraki i inne warzywa?
Prozdrowotne właściwości buraka
Buraki same w sobie nie wydają się pożywieniem atrakcyjnym. Sok z buraka nie niesie ze sobą kuszącego smaku, a często ma nawet posmak ziemi. Jednakże taki sok jest bardzo polecany ludziom chorym na serce i układ krążenia. Picie soku z buraka obniża ciśnienie krwi oraz poprawia ogólną wydolność organizmu. Ponadto picie takiego soku na czczo ma bardzo dobry wpływ na florę bakteryjną jelit, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Niekoniecznie musi to być jednak sok, ponieważ właściwości buraków objawiają się również przy spożywaniu po ugotowaniu, czy zamarynowaniu Co zrobić z buraków, aby móc delektować się ich smakiem?
Bardzo smaczne są buraki marynowane, a także buraczki podsmażane, które pasują idealnie zarówno do kotleta mielonego, jak i do tzw. gałek. Ponadto burak jest zawsze świetnym dodatkiem do różnego rodzaju surówek, a barszcz czerwony z buraków jest jedną ze sztandarowych polskich zup.
Dlaczego warto pić soki warzywne?
Picie nie tylko soku z buraka niesie ze sobą korzyści zdrowotne. Do diety, a szczególnie porannej warto również włączyć sok z selera, czy sok marchewkowy. Właściwości soków warzywnych są ogólnie bardzo pożądane przez organizm człowieka, ponieważ zawierają w sobie niezbędne witaminy, makro i mikroelementy, a także antyoksydanty, czyli związki niszczące rakotwórcze wolne rodniki. Należy jednak pamiętać, że zawartość cukru w warzywach bywa w niektórych przypadkach dosyć wysoka i spożywanie ich w dużych ilościach przez diabetyków może nie być wskazane. Jednocześnie, przy porównaniu warzywa a owoce, cukru w warzywach jest ogólnie trzykrotnie mniej.