Artykuły
Soki naturalne – idealne uzupełnienie codziennej diety

Soki naturalne – idealne uzupełnienie codziennej diety

W miesiącach zimowych i wczesnowiosennych, kiedy w sklepach i na targach brakuje różnorodności warzyw i owoców, warto sięgać po te, na które nadal trwa sezon – m.in. buraki, seler korzeniowy, pietruszkę. Jeżeli jednak znudziło ci się spożywanie ich w tradycyjnej formie, może czas spróbować wprowadzić do codziennego jadłospisu soki wyciskane. Sok z buraka to nie nowość, a gdyby tak dodać do niego sok z selera i sok z pietruszki?

Seler korzeniowy

To aromatyczne warzywo jest źródłem wielu minerałów i witamin, przede wszystkim witaminy K, potasu i fosforu. Ma niewiele kalorii (42 kcal/100 g), a także niski indeks glikemiczny (IG = 35). Seler jest również cennym źródłem polifenoli.

Właściwości selera

Ze względu na obecne w selerze składniki ma on wiele właściwości działających korzystnie na organizm człowieka:

– Wspomaga krzepnięcie krwi

– Wpływa korzystnie na obniżenie ciśnienia krwi

– Zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych

– Wzmacnia kości

– Chroni przed rozwojem choroby zwyrodnieniowej stawów

Przeciwwskazania

Na produkty zawierające seler muszą uważać osoby, które są na niego uczulone. Znajdujące się w nim związki są silnie alergenne, a alergia na seler jest jedną z najczęściej występujących alergii pokarmowych. Zjedzenie jakiejś części tego warzywa, zwłaszcza surowego, może wywołać szereg różnych objawów począwszy od pokrzywki, swędzenia, przez dolegliwości żołądkowo-jelitowe, aż po trudności w oddychaniu, astmę, a nawet wstrząs anafilaktyczny, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

Pietruszka

Korzeń pietruszki często nie jest tak doceniony, jak jego natka, a jest on źródłem flawonoidów, chroniących przed groźnymi chorobami, substancji śluzowych, związków cukrowych i soli mineralnych. Pietruszka cieszy się również dużym zainteresowaniem ze względu na olejek eteryczny zawierający substancje psychoaktywne – apiol i mirystycynę. Jednak w korzeniu są to tak znikome ilości, że po umyciu i obraniu można go bez obaw jeść nawet na surowo. Pietruszka jest niskokaloryczna – na 100 g ma tylko 55 kcal.

Właściwości pietruszki

Obecne w korzeniu pietruszki substancje wpływają na jego prozdrowotne właściwości:

– Wspomaganie w zaburzeniach trawienia – działanie odkażające, zmniejszające napięcie mięśni gładkich jelit (działanie wiatropędne) oraz w niewielkim stopniu pobudzenie wydzielania śliny i soku żołądkowego

– W kamicy nerkowej oraz w stanie zapalnym nerek i pęcherza – działanie moczopędne

– Przy nadciśnieniu – obecne w korzeniu spore ilości potasu pomagają regulować ciśnienie krwi

– Właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, dotlenienie mózgu oraz poprawienie zdolności myślenia i koncentracji – również dzięki sporej zawartości potasu

Podsumowanie

Gdy do wszystkich zalet jakimi dysponuje sok buraczany dołożymy mnogość właściwości oferowanych nam przez sok z selera i sok z pietruszki, uzyskamy idealny napój poprawiający funkcjonowanie naszego organizmu. Warto więc rozważyć wprowadzenie go do naszej codziennej diety.

Przygotowywanie soku w domu

Jeżeli chcemy przyrządzić taki sok sami w domu, możemy wykorzystać do tego sokowirówkę lub wyciskarkę wolnoobrotową. Jeśli jednak nie dysponujemy takimi urządzeniami – nic straconego. Warzywa trzeba dokładnie umyć, obrać ze skóry, a następnie, używając tarki ręcznej lub malaksera, zetrzeć na drobnych oczkach. Uzyskane w ten sposób warzywne purée przekładamy do pieluchy tetrowej lub gazy opatrunkowej i wyciskamy z niego sok do podstawionego pod spód szklanego naczynia. Pozostałych po wyciskaniu resztek wcale nie musimy wyrzucać do kosza. Są one źródłem cennego błonnika, dlatego warto je jeszcze wykorzystać, np. do zrobienia pysznych placuszków. Do pozostałych wiórków dodajemy jajko, trochę mleka, ewentualnie przyprawy i obsmażamy z obydwu stron na niewielkiej ilości rozgrzanego tłuszczu.