Artykuły
Buraki do słoika, tarte i w całości

Buraki do słoika, tarte i w całości

Buraki tarte

Kiedy zima i śnieg za oknem, potrzeba nam więcej energii niż wiosną, czy latem. Tylko skąd ją pozyskać, kiedy czas świeżych warzyw zrywanych prosto z grządki i owoców dopiero co zerwanych z drzew w sadzie już dawno za nami? Z pomocą idą nam wszelkiego rodzaju przetwory. Wśród nich zabraknąć nie powinno warzywnych dodatków do obiadu. Dzisiaj szczególnie polecamy buraczki; czerwone, smaczne i bardzo, ale to bardzo zdrowe!

Tarte buraczki ze słoika wykorzystać możemy jako bazę do chłodnika, ale także barszczyku czerwonego. Ponadto możemy podać je na zimno w roli sałatki lub na ciepło, jako pyszny dodatek do drugiego dania. Dodatkowo możemy do nich dodać cebulkę, paprykę czerwoną lub chrzan. Przydadzą się nie tylko na zwykły obiad, ale także na święta; któż z nas wyobraża sobie bowiem Wigilię bez barszczyku z uszkami czy Wielkanoc bez ćwikły z chrzanem?

Przepis na buraczki do słoika

Składniki: 3 kg buraczków, 4 łyżki cukru, 4 łyżki octu, 2 łyżki soli.

Przygotowanie: Warzywa gotujemy w łupinkach. Poczekać aż ostygną, obrać. Zetrzeć na tarce na grubych oczkach. Doprawić solą. Dodać cukier i ocet. Wymieszać. Przygotować i dokładnie umyć słoiki. Buraki napychać do słoiczków. Pasteryzować przez przynajmniej 20 minut. Tak przygotowane buraczki doskonale komponują się z tradycyjnym schabowym, sznyclem z mielonego, smażoną rybką. Doskonale zastąpią surówkę ze świeżych warzyw a ponadto są bogactwem witamin.

Buraczki marynowane w całości

Składniki: 1 kg drobnych buraczków, 1,5 szklanka octu winnego, 3 szklanki wody, pół szklanki cukru, pół łyżeczki soli, trochę ziela angielskiego, 3 łyżeczki kminku.

Przygotowanie: Buraczki myjemy, gotujemy w delikatnie posolonej wodzie. Obieramy ze skórki. Gotujemy zalewę, wrzucamy do niej warzywa. Jeszcze raz zagotowujemy. W między czasie wyparzamy słoiki. Wkładamy do nich buraki. Dodajemy przyprawy. Ponownie zagotowujemy zalewę, wlewamy ją do słoików. Zakręcamy słoiki i odwracamy je do góry dnem. Po 15 minutach odwracamy i przenosimy w chłodne miejsce.

Tak pasteryzowane warzywa sprawdzają się w roli przekąski lub jako element sałatki (np. śledzik z buraczkami). Zalewę z powodzeniem możemy wykorzystać jako podstawę barszczyku czerwonego. Dodatkowo możemy dodać do buraczków czerwoną paprykę. Jeśli użyjemy większych warzyw możemy pokroić je w ćwiartki lub talarki. Doskonale smakują lekko przypieczone w piekarniku z dodatkiem prażonej cebulki.