Artykuły
Zdrowy zakwas i sok z buraka

Zdrowy zakwas i sok z buraka

Zakwas z buraków

Burak to warzywo będące istną kopalnią witamin. Można przygotowywać z niego nie tylko smakowite dania, ale także napoje. Najlepszym na to dowodem są; zakwas buraczany oraz bardzo, ale to bardzo zdrowy sok z buraczków. Zakwas buraczany przyda się przede wszystkim do zrobienia barszczu czerwonego. Każdy, kto choć raz spróbował tej zupy ugotowanej w sposób maksymalnie tradycyjny, czyli właśnie na zakwasie wie, że jest on o niebo lepszy od barszczyku instant z torebki.

Jak zrobić zakwas z buraków?

Składniki: pół kilograma buraków, jedna kromka chleba razowego, 2 ząbki czosnku, 2 liście wawrzynu, kilka listków laurowych, łyżka soli, 3 szklanki przegotowanej wody.

Przygotowanie: Buraki obieramy i kroimy w plastry. Przekładamy do litrowego słoika. Chleb łamiemy na kawałki, dodajemy do słoika. Doprawiamy. Zalewamy przegotowaną wodą. Przykrywamy papierem, wiążemy gumką recepturką. Papier warto przekuć. Odstawiamy aż na cztery dni. Przelać do butelek. Efektem naszej pracy powinien być zakwas o pięknej, czerwonej barwie.

Sok z buraków

Wzmacnia odporność i dodaje nam witalności. Jego regularne picie polecane jest w szczególności osobom cierpiącym na anemię ponieważ sok z buraków jest niezwykle bogaty w pokłady cennego dla zdrowia żelaza. Powinny po niego sięgać kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze oraz młodzież w okresie dojrzewania. Warto wspomnieć, że spożywanie nektaru buraczanego łagodzi objawy menopauzy oraz poprawia krążenie krwi.

Jak zrobić sok z buraków?

Składniki: 2 duże buraki, 1 cytryna, 1 łyżka miodu, 4 szklanki ugotowanej letniej wody.

Przygotowanie: Buraki szorujemy i myjemy. Warzywa obieramy. Buraki drobno kroimy, wrzucamy do garnka z letnią przegotowaną wodą. Cytrynę myjemy i obieramy. Do buraczków dodajemy sok z cytryny. Lekko mieszamy. Dodajemy miód. Ponownie mieszamy. Odstawiamy w chłodne miejsce na około godzinę. Następnie garnek przekładamy na noc do lodówki. Szklankę z sokiem możemy udekorować plastrem limonki lub cytryny albo natką pietruszki. Sok najlepiej spożywać rano będąc na czczo. Pijemy po jednej szklance soku. Możemy także delikatnie podgrzać nektar. Najlepiej smakuje sok przygotowany ze świeżych warzyw, które dostępne są przede wszystkim późnym latem oraz na początku jesieni.